Vážení divadelní příznivci,
vzhledem k současné situaci nejsme schopni aktualizovat program k dárkovým certifikátům. PROTO SI PROSÍM SLEDUJTE AKTUÁLNÍ PŘESUNY PŘEDSTAVENÍ A PROGRAMY na webových stránkách jednotlivých divadel a pořadatelů viz. Kalendář - program divadel. PŘI VÝBĚRU PŘEDSTAVENÍ JE TŘEBA SE ŘÍDIT PRAVIDLY POUŽITÍ KUPÓNŮ UVEDENÝCH NA WEBU.
Váš BONUSYS!

Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!
Články

Přehled článků


Eva v Divadle F. X. Šaldy

10. 04. 2015

Vážení divadelní příznivci,

nenechte si ujít toto operní představení uváděné ve čtvrtek, 30. 4. 2015, od 19 hodin, na kterém bude slavnostně předána LIBUŠKA - Cena kritiků za nejlepší inscenaci Festivalu OPERA 2015. Cenu předají zástupci poroty a pořádající Jednoty hudebního divadla přímo před reprízou oceněného představení.

Již před časem Divadlo F. X. Šaldy informovalo o fenomenálním úspěchu liberecké opery Divadla F. X. Šaldy, která na festivalu OPERA 2015 opět obdržela nejprestižnější festivalové ocenění, Cenu kritiků za nejlepší inscenaci. Stalo se tak již potřetí po sobě, tentokrát soubor bodoval s inscenací EVA skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, pod taktovkou Martina Doubravského, v režii Lindy Keprtové.

Na představení EVA můžete uplatnit kupóny z dárkového certifikátu Divadlo F. X. Šaldy a účastnit se tak jedinečného a slavnostního předání Ceny kritiků za nejlepší inscenaci.

EVA

(Josef Bohuslav Foerster)

Dirigent: Martin Doubravský
Režie: Linda Keprtová
Scéna: Marie Blažková
Kostýmy: Marie Blažková
Sbormistr: Tvrtko Karlovič
As. režie: Jana Ottová
Hudební příprava: Maxim Biriucov, Tatiana Drybas
Dramaturgie: Linda Keprtová
Foto: Ludvík Grym

OBSAZENÍ

Na Josefa Bohuslava Foerstera, velkého českého skladatele se dnes postupně zapomíná a to je velká škoda – už jen proto, že prožil neobyčejně dlouhý a bohatý život. Narodil se jeden den před koncem roku 1859 – byl tedy jen o osmnáct let mladší, než Dvořák, se kterým se osobně znal, stejně jako s Bedřichem Smetanou, Petrem Iljičem Čajkovským, nebo Gustavem Mahlerem. Prožil obě světové války a zemřel ve věku nedožitých 92. narozenin 29. května 1951. Snad žádný jiný český skladatel (kromě Smetany) nežil v tak těsném kontaktu s Národním divadlem a jeho operou. Už jako devítiletý se zúčastnil slavnostního položení základního kamene a v roce 1883 zpíval ve sboru v představení Smetanovy Libuše. O šest let později pak v témže divadle viděl hru Gabriely Preissové Gazdina roba, která ho nadchla realistickým vylíčením české vesnice a postavou Evy, uchvacující čistotou svého srdce.

Na opeře ale začal Foerster pracovat až v roce 1895. Sám si upravil libreto, které zkrátil, vypustil některé postavy, ale především odstranil dialekt a drama převedl do veršů. Zde se nabízí zajímavé srovnání s Janáčkovou operu Její pastorkyňa, které je také psána podle divadelní hry Preissové - Janáček na rozdíl od Foerstera nechal text téměř v původní podobě. Foerster na opeře pracoval dva roky a dokončené dílo zaslal do soutěže vypsané (jak jinak) Národním divadlem. Vítězem se sice stal Karel Kovařovic se svou operou Psohlavci, ale Eva byla již v roce 1899 v Národním divadle uvedena a od té doby byla na repertoáru téměř nepřetržitě až do 60. let 20. století.

Eva je nesmírně zajímavé dílo, ve kterém Foerster spojil krutě pravdivý vesnický příběh s hlubokou psychologií postav a nevšední lyrikou. Potlačil folklórní prvky, aby dal vyniknout strhujícímu dramatu nešťastné ženy, která ztrácí svého milého, své dítě, svého manžela i víru v tento svět…

Vstupenky si rezervujte:

Tel: 485 101 523

E-mail: pokladna@saldovo-divadlo.cz

Kupóny z dárkového certifikátu Divadlo F. X. Šaldy se řídí pravidly použití, která jsou uvedena na zadní straně jednotlivých kupónů.

Kupóny lze uplatnit pouze na pokladně ŠALDOVA DIVADLA (nám. Dr. Beneše 22)

Více informací o udělování Ceny kritiků za nejlepší inscenaci.

Foto z představení EVA:

Eva-11
Eva-117
Eva-125
Eva-139
Eva-144
Eva-145
Eva-150
Eva-151
Eva-153
Eva-161
Eva-162
Eva-21
Eva-28
Eva-69
Eva-83
Eva-83
Eva-85