Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!

Osamělé večery Dory N.

11. 09. 2014

Divadlo na Fidlovačce obohatí od října repertoár Komorní Fidlovačky o projekt herečky Marty Falvey Sovové s názvem OSAMĚLÉ VEČERY DORY N. Původně rozhlasovou hru napsala Milena Štráfeldová na základě dopisů Boženy Němcové svým blízkým. Vybrala z nich ty, které si vyměňovala slavná spisovatelka se svou jedinou dcerou Dorou a sestavila z nich příběh známé ženy ze zcela nového úhlu pohledu.

Theodora Wilhelma Rozálie Němcová (1841 – 1920), které doma říkali Dora nebo též Bohdanka, byla v pořadí třetím ze čtyř dětí Boženy Němcové. Přestože od dětství trpěla tuberkulózou mízních uzlin, lidově nazývanou krticemi, přežila o mnoho let všechny tři bratry. Samotářská a uzavřená bytost se celý život vyhýbala oslavám své matky a k výpovědi o jejím životě ji přiměl jičínský profesor Lelek až v r. 1912. Milena Štráfeldová napsala podle korepsondence Boženy Němcové se svými dětmi rozhlasovou hru. Otevírá v ní prostřednictvím její jediné dcery jiný a mnohdy nečekaný pohled na tuto slavnou českou spisovatelku.

...„Musím konečně nakrájet to zelí!“ říká si celý večer Dora N., bývalá učitelka v Jičíně. Dnes se k tomu ale ne a ne dostat! Pod nůž se jí pořád pletou vzpomínky na její matku, Naši Slavnou Spisovatelku. Proč se jim tak dlouho vyhýbala? A proč nesnáší pohled do zrcadla? A jaké to vůbec bylo, žít pod jednou střechou s Boženou Němcovou, ve studeném pokoji, kde vlhkem zplesnivěla i postel? Možná se to ale ani dnes nedozvíme, protože Doře N. zkrátka není do řeči...

Režie: Adam Skala

Hrají: Marta Falvey Sovová

Scéna: Dorota Březinová

Kostýmy: Dorota Březinová

Hudba: Petr Macháně

Premiéra: 17.10.2014

Reprízy:

20.10.2014 19:30 hodin

12.11.2014 19:30 hodin

26.11.2014 19:30 hodin