Vážení divadelní příznivci,
vzhledem k současné situaci nejsme schopni aktualizovat program k dárkovým certifikátům. PROTO SI PROSÍM SLEDUJTE AKTUÁLNÍ PŘESUNY PŘEDSTAVENÍ A PROGRAMY na webových stránkách jednotlivých divadel a pořadatelů viz. Kalendář - program divadel. PŘI VÝBĚRU PŘEDSTAVENÍ JE TŘEBA SE ŘÍDIT PRAVIDLY POUŽITÍ KUPÓNŮ UVEDENÝCH NA WEBU.
Váš BONUSYS!

Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!
Články

Přehled článků


Swing se vrací neboli o štěstí

26. 01. 2016

Studio Ypsilon uvedlo nedávno novou inscenaci s názvem Swing se vrací neboli o štěstí. Swing je vynikající muzika, která přináší oživující a omlazující zážitek. Pro mladé je objevem a trendem, pro starší nestárnoucí záležitostí - zkrátka swing. Swing je svižnou harmonií pro život, poskytuje uvolnění a potěšení, přinášející nadhled a štěstí. Swing chytne za srdce a hýbá tělem.

V Ypsilonce začal nový rok ve znamení příprav hudebně novinky SWING SE VRACÍ NEBOLI O ŠTĚSTÍ. Autorem inscenace plné hudby, přezdívané například „muzika, v níž se žije štěstí,“ je Jan Schmid a kolektiv.

Divadlo, jehož neodmyslitelnou součástí je již více než padesát let právě, a nejen, hudba, připravilo činoherní rozehrání mikropříběhů povýšené koncertem. To vše vychází nejen z úvah o štěstí, ale především o swingu či hudbě dvacátého století obecně. Novinku můžeme nazvat také hudebně-komediálními pozoruhodnostmi hlavně, ale nejen, o štěstí. Třeba taky o lásce. Swing zažívá obecně svůj návrat a vrací se i do Ypsilonky. Tentokrát především mladá ypsilonská generace společně se stálicemi souboru včetně dlouholetých i nových hostů vytvořili hudební pásmo drobných příběhů postavených například na historii swingu jako hudebního žánru.

Diváci se mohou těšit na Jana Jiráně, Jiřího Štědroně, Jiřího Korna, Jitku Zelenkovou, Markétu Plánkovou, Kamilu Kikinčukovou a celou řadu dalších jmen patřících k Ypsilonu. Společně představí nastudované swingové melodie (hudební adaptace především: Miroslav Kořínek, a dále Jan Jiráň, Martin Bohadlo, Dominik Renč) v hravém ypsilonském kabátě, kdy pro diváky, tentokrát možná o trochu více v roli posluchačů, připraví organickou souhru originálního muzicírování a koncertního swingu v podání známých osobností.

„O hudbu se v dějinách Studia Ypsilon opíralo ledacos. Téměř všude se v Ypsilonce zpívá nebo živě muzicíruje, například v Praze stověžaté nebo T. G. M. aneb Masaryk v kostce a celé řadě dalších. Nebo pozdější inscenace Muž na větvi, kam napsal Kořínek několik směsí z dobové populární hudby padesátých a šedesátých let, a kde se také hojně swinguje. A najednou, právě v těchto chvílích, je velmi aktuální vracet se ke swingu. Snad to ani není móda, spíš pomocí tohoto záhledu srovnat si cosi v hudbě dvacátého století. Pokusit se možná všechnu přínosnou a dobrou hudbu vnímat jako jednu celistvou. Pak to nebude jen navázání na náš Swingový večer, takzvaný na přidanou, je to spíš položená otázka tou dnešní nejmladší generací: Co je to swing a zda může jít o návrat k němu jako k něčemu, co lze znovu nově poznávat, a přitom nechápat pouze jako návrat, ale jako něco, co může zcela jinak inspirovat a otevírat další nepoznané možnosti,“ říká Jan Schmid, autor a režisér připravované inscenace a dodává: „Nešlo a nejde jenom o to, abychom divákům zpívali třeba lákavě udělané melodie, na něž ucho rádo skočí, ale hlavně abychom už běžně omezené a otupělé způsoby mezilidské komunikace obohacovali, vyprovokovávali k většímu a širšímu sluchovému vnímání, tedy k všeobecně bohatším rozlišovacím schopnostem, vedoucím jistě k celkovému oživení divadla (a nejen divadla).“ (zdroj: Tisková zpráva Studia Ypsilon)

AUDIOUKÁZKA 1 Pamatuj

AUDIOUKÁZKA 2 Hřebík

Autor a režie: Jan Schmid
Výprava: Jaroslav Malina
Hudba, hudební adaptace a nastudování: Miroslav Kořínek, Jan Jiráň, Martin Bohadlo a Dominik Renč
Odborná spolupráce: Luboš (Bob) Zajíček
Pohybová spolupráce: Karel Basák
Obrazová spolupráce: Aleš Kisil
Choreografická spolupráce: Ivana Hannichová
Dramaturgie: Aleš Benda a Jaroslav Etlík

Hrají, zpívají a tančí: Martin Bohadlo, Mikuláš Čížek, Martin Janouš, Miroslav Kořínek, Jan Jiráň, Kamila Kikinčuková, Paulína Labudová, Markéta Častvaj Plánková, Dominik Renč, Renata Rychlá, Barbora Skočdopolová, Jiří Štědroň, Daniel Šváb, Jiřina Vacková, Jan Večeřa a hosté (například Jiří Korn, Jitka Vrbová, Jitka Zelenková a další)