Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!
Články

Přehled článků


VÝJIMEČNÝ STAV

03. 12. 2018

NOVINKA v DIVADLE NA FIDLOVAČCE

Karel:   Vláda v Kamburu právě vyhlásila výjimečný stav. Tahle noc může být ještě pořádně horká.

Marta:  Karle, co tady děláš? Máš být v Africe.

Karel:   Čí je to knoflíček?

Marta:  Knoflíček?

Karel:   Ano, tenhle nevyluxovaný knoflíček.

Marta:  Jsi nekontrolovatelnej žárlivej magor!

 

Divadlo Na Fidlovačce má tu čest uvést na svých prknech světovou premiéru hry Výjimečný stav. Silný autorský text s groteskními rysy z pera ikony kulturní žurnalistiky Milana Tesaře se zabývá velmi aktuálním tématem – mediální manipulací. V absurdní zápletce o mediálním podvodu, který vznikl z pouhé žárlivosti, Výjimečný stav odkrývá a pojmenovává současnou situaci v českých médiích. V hlavní roli novináře Karla Berana se představí Josef Polášek, v dalších rolích pak Jitka Ježková a Karel Zima, režie se ujal Tomáš Svoboda.

Karel Beran je zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu v Kamburu. Kvůli své domněle nevěrné ženě se ovšem na otočku vrací do Prahy, aby situaci zkontroloval. Záhy po Beranově odjezdu vypukne v Kamburu povstání a rádiová stanice si žádá živé vstupy přímo z místa činu. Beranovi nezbývá než zapojit vlastní fantazii, zvuky kuchyňských spotřebičů, arabského kolegu své ženy a začít vysílat. Hořká groteska o tom, jak lehké je v dnešní době manipulovat s mediálním obrazem, objektivitou a především – s pravdou.

 „My, novináři jsme jako děti: neustále vyžadujeme pozornost. Takže si občas vymýšlíme nepřesné, ale chytlavé titulky a dopouštíme se zjednodušování reality hraničící s mystifikací. Mnozí z nás jsou pro sledovanost ochotni udělat prakticky cokoli, ale nejdál dojde hrdina Výjimečného stavu Karel Beran. Položí na její oltář vlastní život,podotýká novinář Milan Tesař, vedoucí kulturní rubriky časopisu Reflex a jeden z autorů legendárního pořadu Česká Soda, který se rozhodl zpracovat palčivé téma mediální manipulace a převést ho na prkna divadla formou autorské hry. Divadlo Na Fidlovačce tuto hru uvádí ve světové premiéře a navrací se tak zpět k autorské linii. „Výjimečný stav je výborně vystavěná groteska, která zvětšuje to, co v mediální realitě může nastat, nebo možná bohužel i nastává. Autor Milan Tesař vychází z perfektní znalosti novinářského prostředí a režisér Tomáš Svoboda balancuje na hraně ostrého humoru,říká dramaturgyně inscenace, Kateřina Jonášová.

V hlavních rolí se představí Josef Polášek, Jitka Ježková/Lada Jelínková, Karel Zima/Lukáš Rous, Zdeněk Maryška/Zdeněk Palusga a Eliška Nezvalová.

josef2.JPG  jitka6.JPG   karel9.JPG 

Premiéra se bude konat 18. 1. 2019 v Divadle Na Fidlovačce navštivte, některou z repríz:

30.1.2019 19:00
Středa

 

 

 

2.2.2019 15:00
Sobota

 

 

 

8.2.2019 19:00
Pátek