Vážení divadelní příznivci,
vzhledem k současné situaci nejsme schopni aktualizovat program k dárkovým certifikátům. PROTO SI PROSÍM SLEDUJTE AKTUÁLNÍ PŘESUNY PŘEDSTAVENÍ A PROGRAMY na webových stránkách jednotlivých divadel a pořadatelů viz. Kalendář - program divadel. PŘI VÝBĚRU PŘEDSTAVENÍ JE TŘEBA SE ŘÍDIT PRAVIDLY POUŽITÍ KUPÓNŮ UVEDENÝCH NA WEBU.
Váš BONUSYS!

Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!
Články

Přehled článků


Interpreti a skladatelé z mnoha koutů světa, ale třeba i 12 brněnských violoncellistů, už na podzim v Brně!

20. 08. 2015

Rotterdamská filharmonie, britský bubeník Colin Currie, soubory Armida Quartett z Německa a Collegium Musicale z Estonska, ale třeba i „naši“ skvělí houslisté Josef Špaček a Milan Paľa, dvanáct brněnských violoncellistů pod vedením Pavla Šabackého nebo herec Saša Rašilov se objeví v říjnu na mezinárodním hudebním festivalu Moravský podzim.

Tématem letošního ročníku je multimedialita, takže hudba se bude na festivalu prolínat s filmem, světelným designem, divadlem, zpívaným i recitovaným textem. K vidění a slyšení bude například koncertní audiovizuální instalace litevské skladatelky Justė Janulytė, němý československý film Batalions Karlem Hašlerem v hlavní roli a s živým hudebním doprovodem Kryštofa Mařatky, ale také tvorba holandského skladatele Michela van der Aa, důmyslně propojujícího hudbu s divadelní a filmovou akcí. Z „klasického“ repertoáru zazní například Svěcení jara Igora Stravinského, Klavírní koncert č. 3 Sergeje Rachmaninova či Symfonie č. 4 „Magma“ pro bicí nástroje a orchestr rezidenčního skladatele festivalu Erkki-Sven Tüüra, kterou provede Filharmonie Brno na závěrečném koncertu festivalu a za účasti skladatele, který ten den slaví své 56. narozeniny!  Festival se odehraje v Besedním domě, Janáčkově divadle či Sono Centru, připraveno je také několik projekcí a besed v Univerzitním kině Scala. Moravský podzim letos nezapomíná se speciálním programem ani na děti a v celkovém součtu nabízí 17 akcí během 14 dnů.

Na podzim roku 2015 čeká Filharmonii Brno také Moravský podzim 2015. První Moravský podzim pořádaný Filharmonií Brno nesl přízvisko „fantastický“, tento bude multimediální. A opět se světovými hvězdami. V nabídce bude koncert České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem nebo koncert Filharmonie Brno s fenomenálním bubeníkem Colinem Curriem, který je pokládán za jednoho z nejlepších a nejodvážnějších hráčů na bicí nástroje na světě. Dalším zahraničním magnetem bude Rotterdamská filharmonie a dočkáme se také monumentálního vyvrcholení dosavadní tvorby Justė Janulytė v její celovečerní skladbě Smėlio laikrodžiai (Přesýpací hodiny, 2010).

V nabídce festivalu najdeme nejen sérii „klasických koncertů“, ale také němý film s živou hudbou, klasiku v kombinaci s audiovizuálním koncertem nebo koncert s instalací či s recitací. Zaměření koncertů jsou různá také co se nástrojů týká. Vyberou si posluchači dvanáct violoncell, unikátní dvojrecitál pro housle a bicí nebo klavírní recitál? K zajímavostem bude jistě patřit také hudba spisovatelů Borise Pasternaka, Lva N. Tolstého nebo filozofa Friedricha Nietzscheho. Festivalová nabídka je zkrátka pestrá a navíc doplněná besedami, lektorskými úvody či uměnovědným biografem, takže dveře jsou otevřeny nejen těm, kteří chtějí něco nového zažít, ale také těm, kteří se chtějí něco nového dozvědět. Připraveny jsou i workshopy a speciální koncert pro děti nebo promítání životopisného psychologického filmu Záře, jehož protagonistou je klavírista a skladatel David Helfgott, který začínal jako zázračné dítě, avšak na prahu kariéry se nervově zhroutil a postihla ho duševní choroba, nicméně se po letech dokázal vrátit na koncertní pódium.

 

„Moravský podzim v roce 2015 naváže na předchozí ročník ve snaze o rovnováhu v poměrech „světových umělců / brněnské scény“ a „klasiky / novější hudby“. Jeho hlavní tematickou linií bude multimedialitav širokém slova smyslu; dramaturgický výběr programů a účinkujících je zaměřen na hledání souvislostí mezi hudbou a filmem, světelným designem, divadelní akcí, ale též textem (zpívaným i recitovaným) a podobně. Tento záměr předpokládá spolupráci s Univerzitním kinem Scala, nově vzniklým Sono Centrem, opomenuty nebudou ani tradiční koncertní sály Besedního domu nebo Janáčkova divadla.

Rezidenční osobností festivalu bude významný estonský skladatel Erkki-Sven Tüür, který bude osobně přítomen provedení několika svých skladeb a v den závěrečného koncertu festivalu dokonce oslaví své narozeniny. Jeho rezidence vyvrcholí světovou premiérou nové verze jeho proslulé skladby Coversio a provedením impozantní Symfonie č. 4 „Magma“ pro bicí nástroje a orchestr, původně složené pro legendární bubenici Evelyn Glennie.

Festival také připomene několik výročí – 70 let od konce druhé světové války, 150 let od narození Jeana Sibelia, 80 let od narození Arvo Pärta a další. Doprovodný program bude zahrnovat mimo jiné filmové projekce a besedy se skladateli. Kromě Tüüra svou účast na festivalu přislíbili holandský autor Michel van der Aa a litevská skladatelka Justė Janulytė, v trojroli skladatele, dirigenta i klavíristy se představí český skladatel Kryštof Mařatka.“

Zdroj: www.filharmonie-brno.cz

02_Cristian-Macelaru--credit-Sorin-Popa-
03_Colin_Currie
04_-Filharmonie-Brno
05_Moravsky-podzim-2013
06_Juste-Janulyte-Smelio-laikrodziai
07_Juste-Janulyte
08_Armida-Quartett_Klavierbank_300dpi
09_Michel-van-der-Aa_3_2012
01-_-Rotterdam-Philharmonic-a-Yannick-Nezet-Seguin
11_Batalion
12_wallenberg_Estonian-National-Opera_photo-by-Har
10_Sasa_Rasilov
60.sezona_lumír s motýlkem