Vážení divadelní příznivci,
vzhledem k současné situaci nejsme schopni aktualizovat program k dárkovým certifikátům. PROTO SI PROSÍM SLEDUJTE AKTUÁLNÍ PŘESUNY PŘEDSTAVENÍ A PROGRAMY na webových stránkách jednotlivých divadel a pořadatelů viz. Kalendář - program divadel. PŘI VÝBĚRU PŘEDSTAVENÍ JE TŘEBA SE ŘÍDIT PRAVIDLY POUŽITÍ KUPÓNŮ UVEDENÝCH NA WEBU.
Váš BONUSYS!

Darujte (si) 100% zážitky za poloviční ceny!
Články

Přehled článků


LUCERNA

26. 03. 2018

Divadlo v Dlouhé

Z čeho pocházíme, z jaké látky jsme stvořeni? Co byli, jaké sny měli naši předkové a jaké nám vštípili ideje a iluze? Jakou historii nám vyprávěli, jakými legendami a mýty jsme byli odkojeni?

Lucerna, kterou napsal jeden z nejvýkonnějších a nejznámějších tvůrců těchto mýtů, Alois Jirásek, je hrána už přes sto let na všech možných českých scénách profesionálních i ochotnických, byla mnohokrát i zfilmována a stala se jedním z děl, která formují národní identitu. Všichni ji přece už známe, všichni víme, že je to jen taková líbezná a trochu komická pohádka, kde se zpupná vrchnost snaží „zatnout tipec“ jednomu hrdému Mlynáři, bůhvíproč porazit jeho lípu a odvést mu jeho milou, na kterou líčí i Vodník, blekotaje uslintaně „Haničko - sluníčko“, kde Mlynář s lucernou provází svůdnou Kněžnu lesní mokřinou k zámečku, zatímco kolem v temném lese vytrubují vystrašení šumaři nějakou „kasací“, kde jedna ďábelská „stihačka“ obsedantně pronásleduje unikavého manžílka, až vyděsí i Vodníka  – a nakonec všichni klečí pod zpívající lípou, ze které vystoupí čistá panna…  Ale známe ji opravdu? A má co říci i dnes, kdy je svět tak jiný, než býval v dobách Jiráskových a „za onoho času“, v němž se hra odehrává?

„Pohádka láká. Vyprodán je dům. / Stvořeno je dílo, jak chce publikum: / trošičku smíchu, trochu tragiky, / pak hastrmani, mlynář, princezna, / a nad lipou zní píseň líbezná. / Ó národe můj, jak jsi veliký.“

                                                                                                                              (Jiří Mahen, Moderní revue, 1905)

Vodník Ivan (Arnošt Goldflam) účinkuje v památeční čapce dědečka Toníčka.

011046_05_068552  011055_05_068624   011057_05_068640   011058_05_068648   011432_05_071290   011434_05_071306 

stažený soubor

 

Účinkují

Eva Hacurová Mladá kněžna
Jan Meduna Dvořan
Miroslav Hanuš Vrchní
Igor Orozovič Mlynář
Jaroslava Pokorná Bába
Veronika Lazorčáková Hanička (alternace)
Marie Poulová Hanička (alternace)
Jan Vondráček Zajíček, učitelský mládenec
Jiří Wohanka Braha, sekerník
Čeněk Koliáš Zima, šumař
Martin Veliký Sejtko, šumař
Pavel Tesař Klásek, šumař
Magdalena Zimová Klásková
Arnošt Goldflam Vodník Ivan
Martin Matejka Vodník Michal
Tomáš Turek Pan Franc
Tomáš Borůvka Mušketýr / Žán
Martin Matejka Kroužilka, rychtář
 

Dále účinkují

Petr Felcman, Pavel Lipták, Martin Kocourek, Daniel Deutscha, Pavel Conk, Tomáš Jech, Halina Ničová, Zuzana Kolomazníková, Lenka Střihavková, Martina Simonová